باران شغال سروده مهدی مقیم نژاد

کتاب «باران شغال» اثر «مهدی مقیم‌نژاد» است. این کتاب اشعار این هنرمند را بین سال‌های ۱۳۷۴ تا ۱۳۸۰ دربرمی‌گیرد. درباره‌ی عنوان کتاب آمده است: «باران شغال، در لفظ مازندرانی در اصل به وضعیتی جوی گفته می‌شود که در آن باران و آفتاب، توامان رخ می‌دهد. به باور مردمان قدیم، شغال‌ها از این شرایط بسیار خشنود خواهند شد، یا به عبارتی عروسی شغال‌هاست. همچنین می‌تواند دلالتی باشد بر موقعیت‌های برزخی، متناقض، فریبنده و ناپایدار. بر زیستن در حالتی نه این و نه آنی. یا تسلط نیروی شر بر طبیعت.» نویسنده به‌عنوان عکاس نیز شناخته شده و تاکنون عکس‌های بسیاری از او در معرض دید عموم قرار گرفته است. این کتاب را انتشارات «حرفه هنرمند» منتشر کرده است.
باران شغال

مهدي مقيم نژاد،استاديار دانشگاه هنر تهران، هرچند عمدتاً به عنوان هنرمند عکاس و پژوهشگر شناخته مي شود اما اين کتاب دومين تجربه او در حوزه شعر به حساب مي آيد. اولين کار شعري مقيم نژاد کتابي بود با عنوان «جايي که غروب درنگ مي کند» که به گزينش و ترجمه شعر معاصر آمريکا اختصاص داشت و در سال ۱۳۸۵ توسط نشر ثالث به چاپ رسيد. در مقدمه کتاب «بارانِ شغال» مي خوانيم:

باران شغال يا شالْ وارِشْ در لفظ مازندرانى در اصل به وضعيتى جوّى گفته مي شود كه در آن باران و آفتاب توأمان رخ مي دهد. به باور مردمان قديم شغال ها از اين شرايط بسيار خشنود خواهندشد. يا به عبارتى عروسى شغال ها ست. همچنين، مي تواند دلالتى باشد بر موقعيتهاى برزخى، متناقض، فريبنده و ناپايدار. بر زيستن در حالتى نه اين و نه آنى. يا تسلط نيروى شر بر طبيعت.

مهدی مقیم نژاد

این کتاب را میتوانید در کتاب فروشی های سراسر کشور، انتشارات حرفه هنرمند و فروشگاه های آنلاین نظیر دیجی کالا تهیه فرمائید .
برای تهیه این کتاب به صورت آنلاین در وب سایت دیجی کالا اینجا را کلیک کنید .

مطالب مرتبط
کتاب هنر نقد هنری، مجموعه مقالاتی است از علی‌اصغر قره‌باغی که آن را در یک ادامه مطلب

اولین نفری باشید که نظر می دهد.

دیدگاهی بنویسید

آدرس ایمیل شما محفوظ می ماند


*