معرفی کتاب: جاناتان لیوینگستون مرغ دریایی اثر جاودان ریچارد باخ … «جاناتان مرغ دریایی» اثر جاودان ریچارد باخ در ایران بارها توسط مترجمان مختلف ترجمه شده و انتشارات متعددی آن را به چاپ رسانده اند.

«جاناتان لیوینگستون مرغ دریایی» اثر جاودان ریچارد باخ در ایران بارها توسط مترجمان مختلف ترجمه شده و انتشارات متعددی آن را به چاپ رسانده اند.

کتاب، روایت مرغ دریایی جوانی به نام جاناتان است که نمی خواهد چون دیگران به فکر خوردن و گذراندن عمر کوتاهش باشد. جاناتان به تجربه ی پرواز می پردازد، از گروهش طرد می شود اما دنیایی جدید بر او آشکار می شود و به کمال می رسد.
جاناتان شاید تمثیلی است از آدمیانی که نمی خواهند تن به روزمرگی بسپارند و رویایی از جنس پرواز دارند. خسته و ناامید نمی شوند. ادامه می دهند تا به اوج برسند.

ریچارد دیوید باخ نویسنده ی آمریکایی از نوادگان یوهان سباستین باخ آهنگساز شهیر آلمانی است. این خلبان و متفکر بزرگ معاصر، کتاب های متعددی را تاکنون به رشته ی تحریر درآورده که «جاناتان مرغ دریایی» معروف ترین اثرش است.

 

بخش هایی از کتاب را در ادامه می خوانیم.

«می دانید که مرغان دریایی هنگام پرواز مکث نمی کنند و هرگز حتی برای لحظه ای بی حرکت نمی مانند. باز ایستادن از پرواز برای مرغان دریایی زشت و شرم آور است.

اما جاناتان این مرغ دریایی بدون شرمساری بار دیگر آرام قوس تندی به بال هایش داد و سرعتش را کمتر و کمتر کرد و دوباره بی حرکت ماند. بله او مرغی عادی نبود.

بیشتر مرغان دریایی زحمتی بیش از آموختن ساده ترین اصول پرواز به خود نمی دهند. فقط یاد می گیرند چطور از سواحل به سوی غذا پرواز کنند و چطور بازگردند. برای بسیاری از مرغان تنها خوردن غذا مهم است و نه پرواز. اما برای این مرغ دریایی پرواز بود که ارزش داشت نه غذا. جاناتان لیوینگستون بیش از هرچیز عاشق پرواز بود.

یک روز مادرش پرسید: «چرا جان چرا این قدر برایت سخت است که مثل بقیه باشی؟…»

  • «مادر برایم مهم نیست … فقط دوست دارم بدانم چه کارهایی را می توانم در هوا انجام بدهم و چه کارهایی را نمی توانم. فقط همین. فقط می خواهم بدانم»

زنده بود و از شعف، ارتعاشی دلنشین در خود احساس می کرد و از این که بر ترسش فائق آمده بود به خود می بالید…»

مطالب مرتبط
کتاب هنر نقد هنری، مجموعه مقالاتی است از علی‌اصغر قره‌باغی که آن را در یک ادامه مطلب
"من مجید پناهی خالی هستم با حسین و جعفر کمی نسبت خویی دارم اما نسبت ادامه مطلب
کتاب گچ پژ، عصفوریه هایی از محسن رضوانی، که توسط انتشارات سوره مهر منتشر گردید. ادامه مطلب
سه پرواز رمانی است به قلم #کیارا_زوکی نویسنده‌ی ایتالیایی که سال گذشته رمان مورد توجه ادامه مطلب
این کتاب، شعر آزادی است اثر مبین اعرابی که گزیده ای از شعرهای ایشان از سال ادامه مطلب
مرد از دست رفته مجموعه ای است از داستان های کوتاه نوشته احمد نجفی تبریزی ادامه مطلب
آرام روانشاد زاده و بزرگ شده شیراز است و داستان‌نویسی را از سال در ۱۳۸۲حلقه ادامه مطلب

اولین نفری باشید که نظر می دهد.

دیدگاهی بنویسید

آدرس ایمیل شما محفوظ می ماند


*