معرفی کتاب: هنر نقد هنری / علی اصغر قره باغی

کتاب هنر نقد هنری، مجموعه مقالاتی است از علی‌اصغر قره‌باغی که آن را در یک پیش‌گفتار و ۱۴ عنوان در ۳۵۹ صفحه،گرد هم  آورده است. حکایت ما و ابوالهول، نقد هنری، تعریف هنر، پیوند هنر و فلسفه، انواع نقد هنری در قرن حاضر، تبارشناسی نقد هنری، خودشیفتگی و نابسامانی‌های نقد هنری، نقد هنری و آموزش هنر و گفت‌ و شنودی بی یال و د‌ُم در باب نقد هنری از محتوای اصلی کتاب به شمار می‌رود.

انگیزه از گردآوری مقالات کتاب گشودن دریچه‌ای به چشم‌انداز پیشینه و حال گونه‌های نقد هنری و روشن کردن زمینه‌ها به منظور درک عمیق‌تر پرسش‌هایی است که در رابطه پیچیده میان منتقد و اثر هنری مطرح می‌شود.

اگر نقد هنری بتواند با هر تدبیر و تمهیدی که شده، تفاوت‌های فاحش میان دیدن و تماشا کردن را به مردم بیاموزد و راه و روش پرداختن به لایه‌های درونی اثر هنری را نشان دهد، بی‌تردید به یکی از اهداف انسانی خود دست یافته است. نقد هنری، از یک طرف به نحوه نگرش یک نسل صدا می‌دهد و از طرف دیگر ابزار دریافت این صدا و بازتاب روح زمانه خود شمرده می‌شود.

انتخاب عنوان «هنر نقد هنری» از آن جهت است که تفسیر و تحلیل اثر هنری و پرداختن به چنین شاخه پیچاپیچ و پرباری از فرهنگ انسانی، خود هنری است که می‌باید رشد کند و شکوفا شود؛ هنری است که آسان به دست نمی‌آید و بدون بازنگری‌های مداوم و گشت و واگشت در عرصه هنر حاصل نمی‌شود. «هنر نقد هنری» در واقع یک ارزیابی تاریخی دربارة سنت پانصد سالة نقد هنری و بررسی کلی نقد و نظرهای معارض است؛ البته نه چندان که به یافتن سوزن در انبار کاه تعبیر شود. کتاب حاضر، دغدغه است بر باورها و اندیشه‌هایی که کمتر در جامعه علمی مطرح شده است. مراد از گردآوری این کتاب مطرح کردن پرسش‌هایی است بی‌آنکه ادعای ارائه پاسخ قطعی در میان باشد. هر فصل را می‌توان مستقل از دیگری مطالعه کرد و در پایان هر فصل، نخست پانوشت‌های کوتاهی افزوده شده و سپس فهرست منابعی که از آن‌ها استفاده شده، یا به آن‌ها استناد شده آمده است.

کتاب هنر نقد هنری اثر علی اصغر قره باغی را انتشارات سوره مهر منتشر کرده است.

تصویر و هنر ایران

مطالب مرتبط

اولین نفری باشید که نظر می دهد.

دیدگاهی بنویسید

آدرس ایمیل شما محفوظ می ماند


*