هنردرمانی

هنر درمانی شیوه ای از درمان های روانشناختی است که به کمک آن، فرد از هنر به عنوان ابزاری برای فائق آمدن به مشکلات ذهنی اش استفاده می کند. برای استفاده از این روش درمانی، نیاز به داشتن استعداد هنری خاصی نیست بلکه هنر در اینجا وسیله ای است که شخص به مدد آن احساسات درونی اش را ابراز می کند. انجمن هنردرمانی آمریکا[۱] هنردرمانی را اینگونه تعریف می کند؛ هنر درمانی خدمات حرفه ای انسانی مشخصی در زمینه سلامت روان است که به زندگی افراد، خانواده ها و جوامع غنا می بخشد. این کار از طریق فرآیند خلاق آفرینش هنری، تئوری کاربردی روانشناختی و تجربه بشری در روابط روان درمانی انجام می گیرد.

 

download

رشته های هنری مختلفی در این شیوه درمانی به کار گرفته می شوند. نمایش درمانی [۲]، نقاشی درمانی[۳]، رقص درمانی[۴]و موسیقی درمانی[۵] از جمله این شیوه های درمانی مکمل هستند. هنردرمانی شیوه ای غیر کلامی است که می تواند برای توسعه توانایی های ذهنی، غلبه بر استرس، اضطراب و افسردگی، بهبود اعتماد به نفس، افزایش خلاقیت، کشف استعدادها و سایر زمینه های فکری و ذهنی به کار گرفته شود. لازم به ذکر است که این شیوه ها فقط برای افراد با اختلالات خاص ذهنی نیستند و گاه، برای بهبود تفکر و رفتار فردی در اشخاص عادی نیز موثرند. علاوه بر مشکلات ذهنی، این روش درمان می تواند بر بیماری های فیزیکی هم اثر مثبتی داشته باشد. چون همانطور که پژوهش های علمی اخیر نشان داده اند، اضطراب و استرس عامل بسیاری از بیماری های جسمی هستند و در بیماری هایی چون ناراحتی های قلبی، سرطان و فشار خون، امید و آرامش فردی می تواند اثر بسزایی در روند درمان داشته باشد. در نتیجه می توان گفت که هنر درمانی هم در زمینه های ذهنی و هم در زمینه های جسمی به کار می آید.

هنر درمانی شیوه ای است که برای سنین مختلف از کودکان تا سالخوردگان کاربرد دارد و در کودکستان ها، مدارس، خانه های سالمندان، بیمارستان ها و مراکز روانشناسی تحت نظر هنردرمانگران استفاده می شود. هنردرمانگر باید به روانشناسی و هنر مسلط باشد تا با استفاده از شیوه های هنری، حرکتی، دیداری و شنیداری، به مددجو کمک کند تا به بهبود و توسعه جسمی و روحی اش بپردازد. هنر درمانی رشته ای مجزا در مقطع کارشناسی ارشد برای دانش آموختگان روانشناسی است که در بسیاری از دانشگاه های آمریکا، استرالیا و اروپا ارائه می شود. مرکز مطالعات هنر درمانی دانشگاه شهید بهشتی در ایران نیز در سال ۱۳۸۳ در پژوهشکده خانواده  افتتاح شد و تاکنون به فعالیت های پژوهشی و عملی بسیاری پرداخته است.

[۱] https://arttherapy.org/about-art-therapy/

[۲] Drama Therapy

[۳] Painting Therapy

[۴] Dance Therapy

[۵] Music Therapy

تهیه و تنظیم : آناهیتا ناهید

مطالب مرتبط
- لطفا خودتان را معرفی کنید و بفرمایید از چه زمانی وارد عرصه هنری شدید. ادامه مطلب

اولین نفری باشید که نظر می دهد.

دیدگاهی بنویسید

آدرس ایمیل شما محفوظ می ماند


*