بتهوون و سمفونی شماره سه تاریخچه ی خلق این سمفونی قهرمانی، نمونه ی بارزی از آزادیخواهی بتهوون است

سمفونی شماره سه بتهوون درقرن ۱۹ میلادی، انقلاب بزرگی دردنیای موسیقی بود که در چهار قسمت ساخته شده است. تاریخچه این سمفونی قهرمانی، نمونه بارزی از آزادیخواهی بتهوون است.
 ماجرای خلق این اثر هنری از این قرار بود که دراواخر قرن ۱۸ میلادی، ژنرال برناردُت همسر «دزیره کلاری»، ازطرف دولت فرانسه به وین رفت و از آنجایی که شیفته ی موسیقی بود با بتهوون آشنا گشت و او را به نوشتن یک سمفونی به افتخار ناپلئون که درآن زمان کنسول اول بود، ترغیب کرد.
 این سمفونی زمانی که به پایان رسید ناپلئون به نام امپراطورفرانسه تاج پادشاهی برسر گذاشته بود.بتهوون خشمگین ازاین واقعه، به این می اندیشید که ناپلئون، مرد عامی ومبتذلی است که همه قوانین اخلاقی بشر را زیر پا نهاده و اسیر جاه طلبی های خویش است.
لذا صفحه اول سمفونی راکه به نام او بود پاره کرد.
قسمت اول این سمفونی با دو آکورد قوی شروع می شود. تم اصلی را ویولونسل مینوازد و پس ازتکرار آهنگ بوسیله ارکستر به تم دوم منتهی می شود. این تم فراز و فرود حوادث زندگی یک قهرمان وطن را با زیر و بم اصوات بیان می کند.
قسمت دوم، مارش عزا است که برای تشییع جنازه ی قهرمان وطن نواخته می شود.
تم اول آن با سازهای زهی و تم دوم با سازهای بادی است که نشانه جوانمردی، رشادت و همت عالی سرباز وطن است. قسمت سوم، تم تندونشاط آوری دارد که نزدیک یک قرن، موسیقی شناسان از تعبیر و فهم آن عاجزبودند و نهایتا به این برداشت رسیدند که تضاد میان قسمت های دو و سه،نشانگر صورت ظاهر و حقیقت مرگ یک قهرمان است که اساسا مرگ برای او وجودندارد وآنچه از او به یادگارمی ماند خود منشأ حیات جاودانی و شادمانی است.
قسمت پایانی این اثر جاودانه نیز آهنگ فاتحانه ای است که به یاد پیروزی های قهرمانان فقید نواخته می شود. درانتهای این قسمت مانند آنکه درهای بهشت بازشده باشد آهنگ باشکوهی شنیده می شود و پس از یک تم آهسته، باموسیقی تند و پیروزمندانه ای به پایان می رسد.
سال ها بعدکه ناپلئون درجزیره سنت هلن وفات یافت، بتهوون درهمان صفحه اول سمفونی به آلمانی نوشت: «برای بناپارت نوشته شده است.»
تالیف و تلخیص: مرجان دهقانی پور
منبع:تفسیرموسیقی، ازکلاسیک تادوره معاصر، تألیف سعدی حسنی
مطالب مرتبط
سلام لطفا خودتان را معرفی فرمایید. احسان شریفی هستم متولد آبان 66 در اصفهان به ادامه مطلب

اولین نفری باشید که نظر می دهد.

دیدگاهی بنویسید

آدرس ایمیل شما محفوظ می ماند


*