معرفی کتاب: مسیح در قصر – بخشی از خاطرات سرتیپ اصغر کورنگی مسیح در قصر - بخشی از خاطرات سرتیپ اصغر کورنگی است که به کوشش مهسا جزینی توسط نشر روزنه به چاپ رسیده است.

مسیح در قصر – بخشی از خاطرات سرتیپ اصغر کورنگی است که به کوشش مهسا جزینی توسط نشر روزنه به چاپ رسیده است.
ایشان بعد از انقلاب و در دولت موقت بازرگان معاون شهربانی کل کشور بودند. اما عمده شهرت تیمسار کورنگی، این است که در دهه چهل رئیس زندان قصر بوده اند. دیدگاه انسانی تیمسار کورنگی در حین انجام وظیفه اش موجب شد که ارتباط ویژه ای میان زندانیان با او برقرار شود. آیت الله طالقانی، مهندس بازرگان، آقای عسگراولادی، دکتر سامی، دکتر سحابی از زندانیانی بودند که حسن رفتار ایشان را به خاطر دارند.
برش هایی از متن:
(( کورنگی در انتهای مستند کوتاهی که درباره او و محمد بسته نگار ساخته شده گفته است: مسیح وقتی که از اورشلیم بیرون می رفت به مردم گفت با هم مهربان باشید مثل مهربانی یک زندانبان با زندانی. یعنی معتقد بوده زندانبان باید این قدر مهربان باشد. من قبل از این که فکر کنم افسر هستم سعی می گردم یک انسان باشم.

موضوع اصلی این بود که در گذشته به زندانی به عنوان یک مجرم و گناهکار نگاه می کردند. به علت نبود امکانات رفاهی_حرفه ای زندانی بیکار بود و بدون وجود امکانات برای گذران زندگی در برابر ماموران مقاومت می کرد و برخوردهای مکرر بین آن ها در محیط زندان رخ می داد که فضا را متشنج و ناآرام می کرد. در واقع یک مبارزه دائمی بین ماموران و زندانیان برقرار بود. زندانی بعد از آزادی هم درصدد انتقام جویی بود و مجدد دست به ارتکاب جرم می زد و این شیوه رفتار، خودش یک نوع مبارزه منفی بود. ایده برنامه مبارزه مثبت در زندان ها این بود که اولا زندانی را یک بیمار اجتماعی می دانست که برای مداوایش باید در مقام رفع عوامل ارتکاب جرم برآمد و علل بروز جرم در یک جامعه را بررسی کرد. علل ارتکاب جرم عبارت است از بی سوادی، جهل، فقر، بیکاری. برای رفع این ها باید در مقام توسعه فرهنگ، آموزش علمی و حرفه آموزی برآمد. برای همین در زندان ها ایجاد کارخانجات مختلف و احداث مدارس علمی تحت عنوان ‘مبارزه مثبت’ آغاز شد.))
مرور این خاطرات نشان می دهد که انسان می تواند در هر شغل و منصبی انسان بماند و به جای این که تابع محیط شود رنگ و شکل محیط را چنان عوض کند که در تاریخ ماندگار شود.

مطالب مرتبط
"من مجید پناهی خالی هستم با حسین و جعفر کمی نسبت خویی دارم اما نسبت ادامه مطلب
کتاب گچ پژ، عصفوریه هایی از محسن رضوانی، که توسط انتشارات سوره مهر منتشر گردید. ادامه مطلب

اولین نفری باشید که نظر می دهد.

دیدگاهی بنویسید

آدرس ایمیل شما محفوظ می ماند


*